«

»

Mar 29 2010

Print this Post

TV Week Logie Award nominees announced

logie_2010 TV Week has announced its list of nominees for this year’s TV Week Logie Awards, to be held at Melbourne’s Crown Casino on 2 May.

On the short list for the Gold Logie are last year’s winner Rebecca Gibney, three-time Gold Logie winner Rove McManus, Home And Away stalwart Ray Meagher, ABC hosts Adam Hills and Wil Anderson, Ten’s Shaun Micallef and Paul McDermott and Home And Away’s Esther Anderson.

Then the categories for Most Popular Actor and Most Popular Actress are basically a two-way battle between Home And Away and Packed To The Rafters, while nominations for Most Popular Drama are Home And Away, Packed To The Rafters, Neighbours, Underbelly: A Tale Of Two Cities and All Saints (RIP).

masterchef Ten’s 2009 hit Masterchef Australia (pictured) received three nominations – one for Most Popular Reality Program and two for judge Matt Preston, both in New Talent categories.  Ten’s other hit of 2009, Talkin’ ‘Bout Your Generation, also scored five nominations, including Micallef’s Gold nomination.

Hey Hey It’s Saturday – The Reunion has scored a nomination in the Most Popular Light Entertainment Program category.  Sunrise curiously also got a nomination for Most Popular Light Entertainment program, not doing it’s news credibility any favours, while co-host Melissa Doyle is nominated for Most Popular Presenter – up against Natalie Bassingthwaighte, Rove McManus, Shaun Micallef and Paul McDermott.

Among the industry-voted categories, three networks – ABC, Seven and Ten – were nominated for Most Outstanding News Coverage for their reporting of the Victorian Bushfires.

TV Week is yet to announce this year’s inductee into the Logie Awards’ Hall of Fame.

Full list of nominations, including both public and industry-voted categories:

adamhills GOLD LOGIE*
Most Popular Personality on TV
Esther Anderson, Home & Away (Seven)
Wil Anderson, The Gruen Transfer (ABC)
Rebecca Gibney, Packed to the Rafters (Seven)
Adam Hills, Spicks and Specks (ABC)
Paul McDermott, Good News Week (Ten)
Rove McManus, Rove (Ten)
Ray Meagher, Home & Away (Seven)
Shaun Micallef, Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)
* Voting for the Gold Logie from the list of nominations is now open to the public up until the day of the event.  Voting for other categories is now closed.

SILVER LOGIES
Outstanding Actor
Roy Billing, Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)
Don Hany, East West 101 (SBS)
Garry McDonald, A Model Daughter: The Killing of Caroline Byrne (Ten)
Ben Mendelsohn, Tangle (Showcase)
Aaron Pedersen, The Circuit (SBS)

Outstanding Actress
Justine Clarke, Tangle (Showcase)
Claudia Karvan, Saved (SBS)
Asher Keddie, Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)
Susie Porter, East West 101 (SBS)
Kat Stewart, Tangle (Showcase)

Outstanding Drama Series, Mini-series or Tele-movie
A Model Daughter: The Killing of Caroline Byrne, (Ten)
East West 101 (SBS)
Packed to the Rafters (Seven)
Tangle (Showcase)
Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)

Most Popular Actor
Luke Jacobz, Home and Away (Seven)
Todd Lasance, Home and Away (Seven)
Ray Meagher, Home and Away (Seven)
Hugh Sheridan, Packed to the Rafters (Seven)
Erik Thomson, Packed to the Rafters (Seven)

Most Popular Actress
Esther Anderson, Home and Away (Seven)
Rebecca Breeds, Home and Away (Seven)
Rebecca Gibney, Packed to the Rafters (Seven)
Jessica Marais, Packed to the Rafters (Seven)
Jessica Tovey, Home and Away (Seven)

rovemcmanus Most Popular Presenter
Natalie Bassingthwaighte, So You Think You Can Dance Australia (Ten)
Melissa Doyle, Sunrise (Seven)
Adam Hills, Spicks & Specks (ABC)
Rove McManus, Rove (Ten)
Shaun Micallef, Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)

LOGIE AWARDS
Outstanding News Coverage
Bushfire Disaster (Ten)
Godwin Grech (ABC)
Samoan Tsunami (Nine)
Victorian Bushfires (Seven)
Victorian Bushfires (ABC)

Outstanding Public Affairs Report
Code of Silence, Four Corners (ABC)
Liberal Leadership Meltdown (Sky News)
Matthew Johns Interview, A Current Affair (Nine)
Proof of Life, Australian Story (ABC)
Rising from the Ashes, 60 Minutes (Nine)

Outstanding Factual Program
Bombora: The Story of Australian Surfing (ABC)
Bondi Rescue (Ten)
Darwin’s Brave New World (ABC)
Last Chance Saloon (SBS)
Law and Disorder (SBS)

thankgodyourehere Outstanding Light Entertainment
Chandon Pictures (Movie Network)
Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)
Thank God You’re Here (Seven)
The Chaser’s War on Everything (ABC)
Wilfred (SBS)

Outstanding Sports Coverage
Golf: Women’s Australian Open 2009 (ABC)
Horse Racing: Emirates Melbourne Cup Carnival (Seven)
League: 2009 NRL Grand Final (Nine)
2009 AFL Grand Final: St Kilda vs Geelong (Ten)
V8 Supercars: Supercheap Auto Bathurst (Seven)

Outstanding Children’s Program
Camp Orange: The Final Frontier (Nickelodeon)
Dirtgirlworld (ABC)
Hi-5 (Nine)
My Place (ABC)
The Elephant Princess (Ten)

allsaints Most Popular Drama
All Saints (Seven)
Home and Away (Seven)
Neighbours (Ten)
Packed to the Rafters (Seven)
Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)

Most Popular Reality Program
Dancing with the Stars (Seven)
MasterChef Australia (Ten)
So You Think You Can Dance Australia (Ten)
The Biggest Loser Australia (Ten)
The Farmer Wants a Wife (Nine)

Most Popular Lifestyle Program
Better Homes and Gardens (Seven)
Domestic Blitz (Seven)
Getaway (Nine)
Ready Steady Cook (Ten)
Top Gear Australia (SBS)

sunrise_2 Most Popular Light Entertainment
Deal or No Deal (Seven)
Hey Hey The Reunion (Nine)
Spicks and Specks (ABC)
Sunrise (Seven)
Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)

Most Popular Sports Program
Before the Game (Ten)
Sports Tonight (Ten)
The Footy Show AFL (Nine)
The Footy Show NRL (Nine)
Wide World of Sports (Nine)

Most Popular Factual Program
Bondi Rescue (Ten)
Border Security (Seven)
Find My Family (Seven)
RPA (Nine)
RSPCA Animal Rescue (Seven)

Most Popular New Male Talent
Luke Mitchell, Home and Away (Seven)
Charlie Pickering, The 7pm Project (Ten)
Matt Preston, MasterChef Australia (Ten)
James Stewart, Packed to the Rafters (Seven)
Josh Thomas, Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)

Most Popular New Female Talent
Kate Bell, Home and Away (Seven)
Carrie Bickmore, The 7pm Project (Ten)
Ashleigh Brewer, Neighbours (Ten)
Mirrah Foulkes, All Saints (Seven)
Katherine Hicks, Rescue Special Ops (Nine)

Graham Kennedy Award for Outstanding New Talent
Anastasia Feneri, My Place (ABC)
Anna Hutchison, Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)
Camille Keenan, Satisfaction (Showcase)
Eva Lazzaro, Tangle (Showcase)
Matt Preston, MasterChef Australia (Ten)

Bert Newton will host the TV Week Logie Awards on 2 May, telecast on the Nine Network.

Permanent link to this article: http://televisionau.com/2010/03/tv-week-logie-award-nominees-announced.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *